
26. november 2025
Pr. 1. januar 2026 tiltræder Michael Tang Nielsen som vicedirektør i Skjern Bank
Thomas Baun, som blev udnævnt til administrerende direktør den 1. juli 2025, har sammen med bankens bestyrelse, med assistance fra en ekstern rekrutteringspartner, søgt en vicedirektør til at indtræde i bankens øverste ledelse.
Efter grundig vurdering og analyse af et større ansøgerfelt blev Michael Tang Nielsen valgt som den bedst egnede kandidat til jobbet som vicedirektør med primært ansvar for forretnings-, proces- og organisationsudvikling.
Michael er 47 år, blev ansat i Skjern Bank i 2001 og har haft ledende stillinger i banken siden 2006 som likviditetschef og senest som bankens finanschef fra juni 2019. Han har desuden været valgt som medarbejderrepræsentant i bankens bestyrelse siden februar 2019.
Michaels brede faglige erfaring er gennem årene suppleret med relevante uddannelser – senest Master of Business Administration (MBA) – fra AAU Executive ved Aalborg Universitet, HD-Finansiel Rådgivning fra Århus Universitet – HIH, bestyrelsesuddannelse fra Finanssektorens Uddannelsescenter samt intern lederuddannelse via University College Syddanmark.
Michael har en meget stor forretningsmæssig indsigt i bankens drift og har gennem årene været en central figur i bankens strategiske udvikling.
I forbindelse med udnævnelsen til vicedirektør udtaler Michael, at han ser frem til de nye spændende ansvarsområder, der følger med stillingen, samt at det er afgørende at banken også i fremtiden fastholder en høj kunde- og medarbejdertilfredshed samt drives så effektivt som muligt. Det er med til at udvikle vores bank til glæde og værdi for bankens kunder, medarbejdere, lokalområderne hvor vi har afdelinger samt bankens aktionærer.
Desuden ser han frem til det fortsatte gode samarbejde med Thomas Baun – nu som en del af topledelsen i banken, samt med bankens øvrige ledergruppe og medarbejdere i øvrigt. Organisationen tæller 245 medarbejdere fordelt på 11 afdelinger – 6 i Jylland og 5 i Hovedstadsområdet.
Administrerende direktør Thomas Baun ser også frem til et endnu tættere samarbejde med Michael om den strategiske og forretningsmæssige udvikling af banken og udtaler, at med udnævnelsen styrkes bankens ledelse og det sker med en stolthed over, at det har været muligt at rekruttere en særdeles velegnet vicedirektør internt i bankens egen organisation.
Også bankens bestyrelsesformand Hans Jeppesen glædes over udnævnelsen og ser frem til et endnu tættere samarbejde med Michael fremover. Som medarbejdervalgt bestyrelsesmedlem i en årrække kender han Skjern Banks værdier og bestyrelsesarbejdet indgående, hvilket er værdifuldt, når han skal komplementere Thomas Baun i ledelsesarbejdet og den fortsatte udvikling af banken.